✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Monarda - Balmy Rose, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Compact shrub-like form with vivid rose-pink flowers
- Attracts pollinators with fragrant blooms
- Deer, rabbit & mildew resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Vivid rose-pink, shaggy flower clusters |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 10–12 in (25–30 cm) |
| Plant Width | 8–10 in (20–25 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes – flowers and foliage aromatic |
| Deer Resistant | Yes – generally avoided by deer and rabbits |
| Plant Timing | Spring or fall planting; also great for massing or container use |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Standard herbaceous perennial planting depth |
| Plant Spacing | 12–15 in (30–38 cm) when massed |
$2.31
Original: $6.59
-65%Monarda - Balmy Rose, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Compact shrub-like form with vivid rose-pink flowers
- Attracts pollinators with fragrant blooms
- Deer, rabbit & mildew resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Vivid rose-pink, shaggy flower clusters |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 10–12 in (25–30 cm) |
| Plant Width | 8–10 in (20–25 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes – flowers and foliage aromatic |
| Deer Resistant | Yes – generally avoided by deer and rabbits |
| Plant Timing | Spring or fall planting; also great for massing or container use |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Standard herbaceous perennial planting depth |
| Plant Spacing | 12–15 in (30–38 cm) when massed |











