✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Monarda - Balmy Lilac, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Bright lilac flower clusters
- Compact, mound habit under 12" tall
- Deer, rabbit & mildew resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Lilac–purple flower clusters |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 10–12 in (25–30 cm) |
| Plant Width | 8–10 in (20–25 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes – aromatic foliage and flowers |
| Deer Resistant | Yes – avoided by deer and rabbits |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Standard herbaceous perennial planting depth |
| Plant Spacing | 12–15 in (30–40 cm) |
$2.31
Original: $6.59
-65%Monarda - Balmy Lilac, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Bright lilac flower clusters
- Compact, mound habit under 12" tall
- Deer, rabbit & mildew resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Lilac–purple flower clusters |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 10–12 in (25–30 cm) |
| Plant Width | 8–10 in (20–25 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes – aromatic foliage and flowers |
| Deer Resistant | Yes – avoided by deer and rabbits |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Standard herbaceous perennial planting depth |
| Plant Spacing | 12–15 in (30–40 cm) |










