
Yarrow- New Vintage White, 1 Pack
Achillea millefolium - New Vintage White
Achillea millefolium ‘New Vintage White’ is a compact, herbaceous perennial showcasing flat clusters of pure white blooms atop delicate, fern-like green foliage. It reaches about 12–14 in (30–35 cm) tall and spreads 12–24 in (30–60 cm), forming neat clumps ideal for borders, rock gardens, and containers. Tolerant of full sun, drought, poor soil, coastal conditions, deer, and rabbits, it thrives with minimal care and reblooms when deadheaded. The aromatic foliage and long-lasting blooms make it a standout in fresh and dried arrangements and a magnet for butterflies . A refined classic, ‘New Vintage White’ brings year-round elegance and resilience to the home garden.
- 1 - 2.5" Plug
- Pure white flower clusters
- Aromatic fern-like foliage
- Drought & deer resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pure white blooms |
| Hardiness Zone | 3 – 9 |
| Plant Height | 12–14 in (30–35 cm) |
| Plant Width | 12–24 in (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | March |
| Bloom Timing | May - September |
| Plant Depth | Plant to same depth as root ball |
| Plant Spacing | 12–18 in (30–45 cm) |
Original: $5.12
-65%$5.12
$1.79Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Achillea millefolium - New Vintage White
Achillea millefolium ‘New Vintage White’ is a compact, herbaceous perennial showcasing flat clusters of pure white blooms atop delicate, fern-like green foliage. It reaches about 12–14 in (30–35 cm) tall and spreads 12–24 in (30–60 cm), forming neat clumps ideal for borders, rock gardens, and containers. Tolerant of full sun, drought, poor soil, coastal conditions, deer, and rabbits, it thrives with minimal care and reblooms when deadheaded. The aromatic foliage and long-lasting blooms make it a standout in fresh and dried arrangements and a magnet for butterflies . A refined classic, ‘New Vintage White’ brings year-round elegance and resilience to the home garden.
- 1 - 2.5" Plug
- Pure white flower clusters
- Aromatic fern-like foliage
- Drought & deer resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pure white blooms |
| Hardiness Zone | 3 – 9 |
| Plant Height | 12–14 in (30–35 cm) |
| Plant Width | 12–24 in (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | March |
| Bloom Timing | May - September |
| Plant Depth | Plant to same depth as root ball |
| Plant Spacing | 12–18 in (30–45 cm) |




















