
Tulips - Rosy Mystique, Colourful Companions, 12 Pack
Tulips – Rosy Mystique (Colourful Companions)
A captivating spring blend of Tulips, Rosy Mystique features lush rosy‑pink tulip blooms paired with deep purple tulips. Designed to bloom together for an enchanting mid‑spring garden display.
- Mid‑spring flowering
- Excellent for cutting & containers
- 12 Pack
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Rich rosy‑pink tulip blooms |
| Hardiness Zone | 3–9 |
| Plant Height | ~40 cm (16 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in fall |
| Bloom Timing | Mid‑spring |
| Plant Depth | 15 cm (6 in) |
| Plant Spacing | 10 cm (4 in) apart |
Original: $18.32
-65%$18.32
$6.41Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tulips – Rosy Mystique (Colourful Companions)
A captivating spring blend of Tulips, Rosy Mystique features lush rosy‑pink tulip blooms paired with deep purple tulips. Designed to bloom together for an enchanting mid‑spring garden display.
- Mid‑spring flowering
- Excellent for cutting & containers
- 12 Pack
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Rich rosy‑pink tulip blooms |
| Hardiness Zone | 3–9 |
| Plant Height | ~40 cm (16 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in fall |
| Bloom Timing | Mid‑spring |
| Plant Depth | 15 cm (6 in) |
| Plant Spacing | 10 cm (4 in) apart |




















