
Tulips & Narcissi - Fluffy Flamingo, Colourful Companions, 12 Pack
Tulips & Narcissi – Fluffy Flamingo
A vibrant bulb mix combining bright tulips and charming narcissi designed to bloom in harmony for a cohesive and cheerful late-spring display. Fluffy Flamingo brings together mid-spring tulip petals in pink, coral, or soft salmon shades paired with contrasting daffodils, creating an eye-catching, cut-flower friendly garden.
- 12 Pack
- Mixed tulips & narcissi
- Mid-spring blooming
- Great for cut flowers & containers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Tulip shades of pink/coral; narcissi pale creamy/yellow |
| Hardiness Zone | 3–9 |
| Plant Height | ~40 cm (16 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes (narcissi) |
| Deer Resistant | Tulips not, narcissi yes |
| Plant Timing | Fall (Sept–Nov) |
| Bloom Timing | Late spring (~May) |
| Plant Depth | ~15 cm (6 in) |
| Plant Spacing | ~10 cm (4 in) apart |
Original: $14.65
-65%$14.65
$5.13Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tulips & Narcissi – Fluffy Flamingo
A vibrant bulb mix combining bright tulips and charming narcissi designed to bloom in harmony for a cohesive and cheerful late-spring display. Fluffy Flamingo brings together mid-spring tulip petals in pink, coral, or soft salmon shades paired with contrasting daffodils, creating an eye-catching, cut-flower friendly garden.
- 12 Pack
- Mixed tulips & narcissi
- Mid-spring blooming
- Great for cut flowers & containers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Tulip shades of pink/coral; narcissi pale creamy/yellow |
| Hardiness Zone | 3–9 |
| Plant Height | ~40 cm (16 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes (narcissi) |
| Deer Resistant | Tulips not, narcissi yes |
| Plant Timing | Fall (Sept–Nov) |
| Bloom Timing | Late spring (~May) |
| Plant Depth | ~15 cm (6 in) |
| Plant Spacing | ~10 cm (4 in) apart |




















