
Tulips - Firelit Fuchsia, Colourful Companions, 12 Pack
Tulip (Single/Lily-Shaped) – Firelit Fuchsia
A stunning single tulip with vibrant magenta-pink petals swirling around a crisp white throat—its elegant, cup-shaped blooms stand tall to add a burst of late-spring color to garden beds, containers, or vase arrangements.
- Single, lily-shaped blooms
- Late‑spring flowering
- Excellent cut flowers & containers
- 12 Pack
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep magenta-pink with white throat; Orange/Yellow |
| Hardiness Zone | 3–9 |
| Plant Height | 40 cm (16 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant fall (Sep–Nov) |
| Bloom Timing | Late spring |
| Plant Depth | ~15 cm (6 in) |
| Plant Spacing | 10–15 cm (4–6 in) apart |
Original: $14.65
-65%$14.65
$5.13Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tulip (Single/Lily-Shaped) – Firelit Fuchsia
A stunning single tulip with vibrant magenta-pink petals swirling around a crisp white throat—its elegant, cup-shaped blooms stand tall to add a burst of late-spring color to garden beds, containers, or vase arrangements.
- Single, lily-shaped blooms
- Late‑spring flowering
- Excellent cut flowers & containers
- 12 Pack
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep magenta-pink with white throat; Orange/Yellow |
| Hardiness Zone | 3–9 |
| Plant Height | 40 cm (16 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant fall (Sep–Nov) |
| Bloom Timing | Late spring |
| Plant Depth | ~15 cm (6 in) |
| Plant Spacing | 10–15 cm (4–6 in) apart |




















