
Tulip - White Triumphator, 6 Pack
LILY FLOWERING - WHITE TRIUMPHATOR
A graceful lily-flowered tulip presenting large, pure white flowers with elegantly pointed, slightly reflexing petals. White Triumphator stands tall on slender stems and offers a refined late-spring display, ideal for borders, containers, or stunning cut arrangements.
- Lily-flowered form
- Late-spring blooms
- Excellent as cut flowers
- 6 Pack
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pure creamy-white |
| Hardiness Zone | 3–9 |
| Plant Height | 50 cm (20 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant fall (mid‑Oct to Nov) |
| Bloom Timing | Late spring (May) |
| Plant Depth | 15 cm (6 in) |
| Plant Spacing | 10–15 cm (4–6 in) |
Original: $9.52
-65%$9.52
$3.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
LILY FLOWERING - WHITE TRIUMPHATOR
A graceful lily-flowered tulip presenting large, pure white flowers with elegantly pointed, slightly reflexing petals. White Triumphator stands tall on slender stems and offers a refined late-spring display, ideal for borders, containers, or stunning cut arrangements.
- Lily-flowered form
- Late-spring blooms
- Excellent as cut flowers
- 6 Pack
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pure creamy-white |
| Hardiness Zone | 3–9 |
| Plant Height | 50 cm (20 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant fall (mid‑Oct to Nov) |
| Bloom Timing | Late spring (May) |
| Plant Depth | 15 cm (6 in) |
| Plant Spacing | 10–15 cm (4–6 in) |




















