
Tulip - Let's Dance, 6 Pack
DOUBLE PEONY - LET'S DANCE
A show‑stopping double late tulip with layers of vivid fuchsia‑pink petals rimmed in crisp white, accented by an intriguing apple‑green flash at the base. Let’s Dance creates dramatic, bowl‑shaped blooms on tall, sturdy stems—perfect for adding a late‑spring crescendo to borders, containers, or bouquets.
- Double, peony‑form blooms
- Fragrant cut‑flower
- 6 Pack
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Fuchsia‑pink & white with apple‑green accents |
| Hardiness Zone | 3–9 |
| Plant Height | 50 cm (20 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant fall (Sep–Nov) |
| Bloom Timing | Mid to late spring (April–May) |
| Plant Depth | 15 cm (6 in) |
| Plant Spacing | 10–15 cm (4–6 in) |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
DOUBLE PEONY - LET'S DANCE
A show‑stopping double late tulip with layers of vivid fuchsia‑pink petals rimmed in crisp white, accented by an intriguing apple‑green flash at the base. Let’s Dance creates dramatic, bowl‑shaped blooms on tall, sturdy stems—perfect for adding a late‑spring crescendo to borders, containers, or bouquets.
- Double, peony‑form blooms
- Fragrant cut‑flower
- 6 Pack
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Fuchsia‑pink & white with apple‑green accents |
| Hardiness Zone | 3–9 |
| Plant Height | 50 cm (20 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant fall (Sep–Nov) |
| Bloom Timing | Mid to late spring (April–May) |
| Plant Depth | 15 cm (6 in) |
| Plant Spacing | 10–15 cm (4–6 in) |




















