
Stachys Monieri - Hummelo, 1 Pack
Stachys monieri - Hummelo
A standout performer, Stachys monieri ‘Hummelo’—commonly called Alpine Betony—was named the 2019 Perennial Plant Association’s Plant of the Year. It forms neat, rounded clumps of glossy green, textured foliage that look great even when not in bloom. From early to midsummer, these are topped with vivid rose-lavender flower spikes, creating a striking display perfect for borders, containers, or cut bouquets. Pollinators love it, and it’s low-maintenance and deer-resistant—truly a garden workhorse.
- 1 - 2.5" Plug
- Glossy green basal foliage
- Upright rose‑lavender flower spikes
- Award-winning, pollinator‑friendly, deer‑resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Rose‑lavender flowers |
| Hardiness Zone | 4 -8 |
| Plant Height | 18–24 in (45–60 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | March - April |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Plug (~2–3 in deep) |
| Plant Spacing | 12–18 in (30–45 cm) |
Original: $5.86
-65%$5.86
$2.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stachys monieri - Hummelo
A standout performer, Stachys monieri ‘Hummelo’—commonly called Alpine Betony—was named the 2019 Perennial Plant Association’s Plant of the Year. It forms neat, rounded clumps of glossy green, textured foliage that look great even when not in bloom. From early to midsummer, these are topped with vivid rose-lavender flower spikes, creating a striking display perfect for borders, containers, or cut bouquets. Pollinators love it, and it’s low-maintenance and deer-resistant—truly a garden workhorse.
- 1 - 2.5" Plug
- Glossy green basal foliage
- Upright rose‑lavender flower spikes
- Award-winning, pollinator‑friendly, deer‑resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Rose‑lavender flowers |
| Hardiness Zone | 4 -8 |
| Plant Height | 18–24 in (45–60 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | March - April |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Plug (~2–3 in deep) |
| Plant Spacing | 12–18 in (30–45 cm) |




















