
Scabiosa - Pure White, 1 Pack
Scabiosa Flutter™ - Pure White
'Flutter™ Pure White' (Scabiosa columbaria) is a refined and elegant pincushion flower that features crisp, pure white pincushion blooms gracefully perched above soft green foliage. With its compact, mound‑forming habit, it maintains a tidy presence in containers, border fronts, or rock gardens. This standout cultivar delivers one of the longest flowering seasons—blooming from early spring through autumn—while attracting butterflies and hummingbirds, possessing resilient deer resistance, and enjoying a reputation for being low maintenance and disease resistant.
- 1 - 2.5" Plug
- Pure white pincushion blooms
- Long‑blooming (spring through fall)
- Butterflies & hummingbirds magnet; deer-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pure white flowers over soft green foliage |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 12–14 in (30–36 cm) |
| Plant Width | 10–12 in (25–30 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | March - April |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Top of plug level with soil line |
| Plant Spacing | 12–14 in (30–36 cm) |
Original: $8.79
-65%$8.79
$3.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Scabiosa Flutter™ - Pure White
'Flutter™ Pure White' (Scabiosa columbaria) is a refined and elegant pincushion flower that features crisp, pure white pincushion blooms gracefully perched above soft green foliage. With its compact, mound‑forming habit, it maintains a tidy presence in containers, border fronts, or rock gardens. This standout cultivar delivers one of the longest flowering seasons—blooming from early spring through autumn—while attracting butterflies and hummingbirds, possessing resilient deer resistance, and enjoying a reputation for being low maintenance and disease resistant.
- 1 - 2.5" Plug
- Pure white pincushion blooms
- Long‑blooming (spring through fall)
- Butterflies & hummingbirds magnet; deer-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pure white flowers over soft green foliage |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 12–14 in (30–36 cm) |
| Plant Width | 10–12 in (25–30 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | March - April |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Top of plug level with soil line |
| Plant Spacing | 12–14 in (30–36 cm) |




















