✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Porcupine Grass - Strictus, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Golden yellow horizontal leaf bands
- Upright 6-8ft clumping habit
- Pink-copper then silvery plumes
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green leaves with golden-yellow horizontal bands; silvery‑white plumes |
| Hardiness Zone | 5 - 9 |
| Plant Height | ~1.8–2.4 m (6–8 ft) with blooms |
| Plant Width | ~1.2–1.8 m (4–6 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm‑season perennial; emerges in late spring |
| Bloom Timing | September - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~1.2–1.8 m (4–6 ft) apart |
$3.08
Original: $8.79
-65%Porcupine Grass - Strictus, 1 Pack—
$8.79
$3.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Golden yellow horizontal leaf bands
- Upright 6-8ft clumping habit
- Pink-copper then silvery plumes
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green leaves with golden-yellow horizontal bands; silvery‑white plumes |
| Hardiness Zone | 5 - 9 |
| Plant Height | ~1.8–2.4 m (6–8 ft) with blooms |
| Plant Width | ~1.2–1.8 m (4–6 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm‑season perennial; emerges in late spring |
| Bloom Timing | September - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~1.2–1.8 m (4–6 ft) apart |




















