✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Dwarf Oriental Poppy - White Ruffles, 1 Pack
- 1 Bareroot
-
Frilly pure-white bloom with dark center
- Ideal for dried arrangements
- Deer & rabbit resistant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Crystal white, deeply fringed petals with dark purple–black center |
| Hardiness Zone | 3 - 7 |
| Plant Height | 12–16 in (30–41 cm); up to ~70 cm (28 in) per RHS |
| Plant Width | 14–26 in (35–66 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring planting (bare root) |
| Bloom Timing | March - June |
| Plant Depth | Crown at or just below soil surface (~1–2 in / 2.5–5 cm) |
| Plant Spacing | 8–12 in (20–30 cm) (Holland Bulb Farms); up to 10 per m² (~10–12 in spacing) |
$7.32
Dwarf Oriental Poppy - White Ruffles, 1 Pack—
$7.32
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bareroot
-
Frilly pure-white bloom with dark center
- Ideal for dried arrangements
- Deer & rabbit resistant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Crystal white, deeply fringed petals with dark purple–black center |
| Hardiness Zone | 3 - 7 |
| Plant Height | 12–16 in (30–41 cm); up to ~70 cm (28 in) per RHS |
| Plant Width | 14–26 in (35–66 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring planting (bare root) |
| Bloom Timing | March - June |
| Plant Depth | Crown at or just below soil surface (~1–2 in / 2.5–5 cm) |
| Plant Spacing | 8–12 in (20–30 cm) (Holland Bulb Farms); up to 10 per m² (~10–12 in spacing) |




















