✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Dwarf Oriental Poppy - Pink Pearl, 1 Pack
- 1 Bareroot
-
Lavender-pink blooms with sheen
- Compact, short-stemmed form
- Deer & rabbit resistant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Lavender‑pink with a silky sheen |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 12–16 in (30–41 cm) |
| Plant Width | 11–14 in (28–36 cm) |
| Sun Requirements | Full sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Early spring or fall (bare root/potted) |
| Bloom Timing | March - June |
| Plant Depth | Crown just below soil surface (~1–2 in / 2.5–5 cm) |
| Plant Spacing | 14–24 in (36–61 cm) |
$7.32
Dwarf Oriental Poppy - Pink Pearl, 1 Pack—
$7.32
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bareroot
-
Lavender-pink blooms with sheen
- Compact, short-stemmed form
- Deer & rabbit resistant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Lavender‑pink with a silky sheen |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 12–16 in (30–41 cm) |
| Plant Width | 11–14 in (28–36 cm) |
| Sun Requirements | Full sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Early spring or fall (bare root/potted) |
| Bloom Timing | March - June |
| Plant Depth | Crown just below soil surface (~1–2 in / 2.5–5 cm) |
| Plant Spacing | 14–24 in (36–61 cm) |




















