✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Oriental Poppy - Picotee, 1 Pack
- 1 Bareroot
-
Creamy white blooms with orange-red ruffled edges
- Excellent for dried floral arrangements
- Deer & rabbit resistant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy white with orange‑red or soft orange ruffled edges |
| Hardiness Zone | 2 - 8 |
| Plant Height | 24–34 in (60–90 cm) |
| Plant Width | 24–36 in (60–90 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (tolerates very light shade) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant bare roots in fall or spring |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Crown just below soil surface (~1–2 in / 2.5–5 cm) |
| Plant Spacing | 30–36 in (75–90 cm) |
$6.59
Oriental Poppy - Picotee, 1 Pack—
$6.59
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bareroot
-
Creamy white blooms with orange-red ruffled edges
- Excellent for dried floral arrangements
- Deer & rabbit resistant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy white with orange‑red or soft orange ruffled edges |
| Hardiness Zone | 2 - 8 |
| Plant Height | 24–34 in (60–90 cm) |
| Plant Width | 24–36 in (60–90 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (tolerates very light shade) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant bare roots in fall or spring |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Crown just below soil surface (~1–2 in / 2.5–5 cm) |
| Plant Spacing | 30–36 in (75–90 cm) |




















