✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Oriental Poppy - Patty's Plum, 1 Pack
- 1 Bare Root
-
Dramatic plum-purple blooms
- Full sun; excellent for dried floral arrangements
- Deer & rabbit resistant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Plum‑purple (double‑ruffled), with dark blotches & center of dark purple stamens |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 28–32 in (71–81 cm) |
| Plant Width | 12–24 in (30–60 cm) or 18–24 in (45–60 cm), depending on source |
| Sun Requirements | Full sun (tolerates light shade) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant bare root in fall or spring |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Crown just at or slightly below soil level; about 3 in of coverage |
| Plant Spacing | 12–24 in (30–60 cm) |
$7.32
Oriental Poppy - Patty's Plum, 1 Pack—
$7.32
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
-
Dramatic plum-purple blooms
- Full sun; excellent for dried floral arrangements
- Deer & rabbit resistant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Plum‑purple (double‑ruffled), with dark blotches & center of dark purple stamens |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 28–32 in (71–81 cm) |
| Plant Width | 12–24 in (30–60 cm) or 18–24 in (45–60 cm), depending on source |
| Sun Requirements | Full sun (tolerates light shade) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant bare root in fall or spring |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Crown just at or slightly below soil level; about 3 in of coverage |
| Plant Spacing | 12–24 in (30–60 cm) |




















