✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Oriental Poppy - Harvest Moon, 1 Pack
- 1 Bare Root
-
Vibrant deep orange double blooms
- Ideal for dried floral arrangements
- Deer & rabbit resistant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep orange (double, tangerine) |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 25–36 in (63–91 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring (bare root) |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | ~1–2 in (2.5–5 cm) |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |
$6.59
Oriental Poppy - Harvest Moon, 1 Pack—
$6.59
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
-
Vibrant deep orange double blooms
- Ideal for dried floral arrangements
- Deer & rabbit resistant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep orange (double, tangerine) |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 25–36 in (63–91 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring (bare root) |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | ~1–2 in (2.5–5 cm) |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |




















