✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Oriental Poppy - Harlem, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Double, ruffled burgundy‑rose blooms
-
Reblooming (late spring & late summer)
- Deer & rabbit resistant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Burgundy‑rose / boysenberry with dark purple eye zone and black splotches |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | Approximately 24–30 in (60–75 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (tolerates very light shade) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant bare root in fall or spring (depending on source) |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Plant crown just below soil (approx. 1–3 in) |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |
$7.32
Oriental Poppy - Harlem, 1 Pack—
$7.32
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Double, ruffled burgundy‑rose blooms
-
Reblooming (late spring & late summer)
- Deer & rabbit resistant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Burgundy‑rose / boysenberry with dark purple eye zone and black splotches |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | Approximately 24–30 in (60–75 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (tolerates very light shade) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant bare root in fall or spring (depending on source) |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Plant crown just below soil (approx. 1–3 in) |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |




















