✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Physostegia - Vivid, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Vibrant lavender-pink snapdragon blooms
- Upright, compact & clump-forming
- Attracts hummingbirds & butterflies; deer-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright lavender-pink (deep pink) tubular, snapdragon-like flowers |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 24–30 in (60–75 cm) |
| Plant Width | 12–18 in (30–45 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | March - April; divide every 1–2 years |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~18 in (45 cm) apart |
$2.05
Original: $5.86
-65%Physostegia - Vivid, 1 Pack—
$5.86
$2.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Vibrant lavender-pink snapdragon blooms
- Upright, compact & clump-forming
- Attracts hummingbirds & butterflies; deer-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright lavender-pink (deep pink) tubular, snapdragon-like flowers |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 24–30 in (60–75 cm) |
| Plant Width | 12–18 in (30–45 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | March - April; divide every 1–2 years |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~18 in (45 cm) apart |




















