✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Physostegia - Crystal Peak White, 1 Pack
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pure white |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~16 in (40 cm) |
| Plant Width | ~12–15 in (30–38 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (best); tolerates part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Herbaceous perennial — winter dormant |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~20 in (50 cm) between plants |
$5.86
Physostegia - Crystal Peak White, 1 Pack—
$5.86
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pure white |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~16 in (40 cm) |
| Plant Width | ~12–15 in (30–38 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (best); tolerates part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Herbaceous perennial — winter dormant |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~20 in (50 cm) between plants |




















