✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Phlox - Snowflake, 1 Pack
- 1 - 2.5"Plug
- Pure white star flowers
- Evergreen groundcover
- Deer and drought resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pristine star-shaped white flowers |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 4–6 in (10–15 cm) |
| Plant Width | 12–24 in (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (tolerates dappled shade) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or early fall planting recommended |
| Bloom Timing | April - May |
| Plant Depth | Plant level with soil surface |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) apart |
$2.05
Original: $5.86
-65%Phlox - Snowflake, 1 Pack—
$5.86
$2.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5"Plug
- Pure white star flowers
- Evergreen groundcover
- Deer and drought resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pristine star-shaped white flowers |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 4–6 in (10–15 cm) |
| Plant Width | 12–24 in (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (tolerates dappled shade) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or early fall planting recommended |
| Bloom Timing | April - May |
| Plant Depth | Plant level with soil surface |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) apart |




















