✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Phlox - Sherbet Cocktail Blend, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Multicolour sherbet blooms
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Compact, mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy yellow, soft pink, ivory, pale green‑yellow blend |
| Hardiness Zone | Zones 4–9 |
| Plant Height | 65–75 cm (25–29 in) |
| Plant Width | 45–60 cm (18–23 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Spring planting |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~24 in (60 cm) |
$1.79
Original: $5.12
-65%Phlox - Sherbet Cocktail Blend, 1 Pack—
$5.12
$1.79Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Multicolour sherbet blooms
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Compact, mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy yellow, soft pink, ivory, pale green‑yellow blend |
| Hardiness Zone | Zones 4–9 |
| Plant Height | 65–75 cm (25–29 in) |
| Plant Width | 45–60 cm (18–23 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Spring planting |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~24 in (60 cm) |




















