✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 4
Phlox - Red Flame, 1 Pack
- 1 - 2.5"Plug
- Intense red blooms with deep eye
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Compact & mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Intense red flowers with a deeper red eye |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 15–18 in (37–45 cm) |
| Plant Width | 12–18 in (30–45 cm), ~18 in (45 cm) spacing |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level (standard) |
| Plant Spacing | ~18 in (45 cm) apart |
$2.31
Original: $6.59
-65%Phlox - Red Flame, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5"Plug
- Intense red blooms with deep eye
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Compact & mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Intense red flowers with a deeper red eye |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 15–18 in (37–45 cm) |
| Plant Width | 12–18 in (30–45 cm), ~18 in (45 cm) spacing |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level (standard) |
| Plant Spacing | ~18 in (45 cm) apart |




















