✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Phlox - Peppermint Twist, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Bicolour striped blooms
- Fragrant & pollinator‑friendly
- Attracts butterflies, bees, and hummingbirds
- Compact, mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pink and white striped (peppermint-like) |
| Hardiness Zone | 4 - 8 |
| Plant Height | 12–16 in (30–41 cm) |
| Plant Width | 12–18 in (30–46 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Spring planting (bare root or container) |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown just below soil surface (~1 in) |
| Plant Spacing | 12–18 in (30–46 cm) apart |
$2.31
Original: $6.59
-65%Phlox - Peppermint Twist, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Bicolour striped blooms
- Fragrant & pollinator‑friendly
- Attracts butterflies, bees, and hummingbirds
- Compact, mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pink and white striped (peppermint-like) |
| Hardiness Zone | 4 - 8 |
| Plant Height | 12–16 in (30–41 cm) |
| Plant Width | 12–18 in (30–46 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Spring planting (bare root or container) |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown just below soil surface (~1 in) |
| Plant Spacing | 12–18 in (30–46 cm) apart |




















