✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Phlox - Orange Perfection, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Sweet‑scented blooms
- Pollinator‑friendly
- Attracts butterflies, bees, and hummingbirds
- Cut flower classic
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Salmon‑orange (with red eye) |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 24–36 in (60–90 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (approx. 45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Plant crown at soil level (~1 in deep) |
| Plant Spacing | 18–24 in (≈45–60 cm) apart |
$1.28
Original: $3.66
-65%Phlox - Orange Perfection, 1 Pack—
$3.66
$1.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Sweet‑scented blooms
- Pollinator‑friendly
- Attracts butterflies, bees, and hummingbirds
- Cut flower classic
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Salmon‑orange (with red eye) |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 24–36 in (60–90 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (approx. 45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Plant crown at soil level (~1 in deep) |
| Plant Spacing | 18–24 in (≈45–60 cm) apart |




















