✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
Phlox - Jeana, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Fragrant, dense clusters of lavender-pink florets in tiered domes
- Attracts butterflies, hummingbirds, and other pollinators
- Long bloom period: mid-summer through fall
- Stalks upright, with clumping form reaching 3–4 ft tall
| Specifications | Details |
|---|---|
| Flower Colour | Lavender‑pink clustered florets in 6‑in domes |
| Hardiness Zone | 4 - 8 |
| Plant Height | 36–48 in (90–120 cm) tall |
| Plant Width | 24–36 in (60–90 cm) spread |
| Sun Requirements | Full sun (morning sun & afternoon shade accepted) |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistance | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) apart for airflow and mildew prevention |
$2.31
Original: $6.59
-65%Phlox - Jeana, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Fragrant, dense clusters of lavender-pink florets in tiered domes
- Attracts butterflies, hummingbirds, and other pollinators
- Long bloom period: mid-summer through fall
- Stalks upright, with clumping form reaching 3–4 ft tall
| Specifications | Details |
|---|---|
| Flower Colour | Lavender‑pink clustered florets in 6‑in domes |
| Hardiness Zone | 4 - 8 |
| Plant Height | 36–48 in (90–120 cm) tall |
| Plant Width | 24–36 in (60–90 cm) spread |
| Sun Requirements | Full sun (morning sun & afternoon shade accepted) |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistance | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) apart for airflow and mildew prevention |




















