✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
Phlox - Flame Pro Babydoll, 1 Pack
- 1 - 2.5"Plug
- Soft pink pinwheel blooms
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Compact & mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Soft pink with darker magenta centers |
| Hardiness Zone | 4 - 8 |
| Plant Height | 12–16 in (30–40 cm); some sources note up to 18 in |
| Plant Width | 14–16 in (35–40 cm); some sources extend to 18–24 in |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Planting crown at soil level |
| Plant Spacing | ~15–18 in (~38–45 cm) apart |
$2.31
Original: $6.59
-65%Phlox - Flame Pro Babydoll, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5"Plug
- Soft pink pinwheel blooms
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Compact & mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Soft pink with darker magenta centers |
| Hardiness Zone | 4 - 8 |
| Plant Height | 12–16 in (30–40 cm); some sources note up to 18 in |
| Plant Width | 14–16 in (35–40 cm); some sources extend to 18–24 in |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Planting crown at soil level |
| Plant Spacing | ~15–18 in (~38–45 cm) apart |




















