✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 4
Phlox - Emerald Blue, 1 Pack
- 1 - 2.5"Plug
- Pale lavender‑blue blooms
- Evergreen groundcover
- Deer and drought resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pale lavender‑blue blooms |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 4–6 in (10–15 cm) |
| Plant Width | 12–18 in (30–45 cm), sometimes up to 24 in (60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (tolerates partial shade) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or early fall planting |
| Bloom Timing | April - May |
| Plant Depth | Plant level with soil surface |
| Plant Spacing | 18 in (45 cm) apart recommended |
$5.86
Phlox - Emerald Blue, 1 Pack—
$5.86
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5"Plug
- Pale lavender‑blue blooms
- Evergreen groundcover
- Deer and drought resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pale lavender‑blue blooms |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 4–6 in (10–15 cm) |
| Plant Width | 12–18 in (30–45 cm), sometimes up to 24 in (60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (tolerates partial shade) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or early fall planting |
| Bloom Timing | April - May |
| Plant Depth | Plant level with soil surface |
| Plant Spacing | 18 in (45 cm) apart recommended |




















