✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
Phlox - David, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Pure white, fragrant summer blooms
- Excellent mildew resistance
- Attracts pollinators and ideal for cut flowers
- Upright, clumping habit with bright green foliage
| Specifications | Details |
|---|---|
| Flower Colour | Pure white |
| Hardiness Zone | 4 - 8 |
| Plant Height | 36–48 in (90–120 cm) |
| Plant Width | 18–36 in (45–90 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |
$1.28
Original: $3.66
-65%Phlox - David, 1 Pack—
$3.66
$1.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Pure white, fragrant summer blooms
- Excellent mildew resistance
- Attracts pollinators and ideal for cut flowers
- Upright, clumping habit with bright green foliage
| Specifications | Details |
|---|---|
| Flower Colour | Pure white |
| Hardiness Zone | 4 - 8 |
| Plant Height | 36–48 in (90–120 cm) |
| Plant Width | 18–36 in (45–90 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |




















