✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
Phlox - Coral Flame, 1 Pack
- 1 - 2.5"Plug
- Bright coral-red blooms
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Compact, mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright coral-red |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 12–18 in (30–45 cm) |
| Plant Width | 15–18 in (38–45 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to very light shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 15–18 in (38–45 cm) apart |
$2.31
Original: $6.59
-65%Phlox - Coral Flame, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5"Plug
- Bright coral-red blooms
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Compact, mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright coral-red |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 12–18 in (30–45 cm) |
| Plant Width | 15–18 in (38–45 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to very light shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 15–18 in (38–45 cm) apart |




















