✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 5
Phlox - Candy Stripe, 1 Pack
-
1 - 2.5"Plug
- Pink & white striped blooms
- Evergreen groundcover
- Deer and drought resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pink and white striped |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 4–6 in (10–15 cm) |
| Plant Width | 12–24 in (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (tolerates partial shade) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or early fall planting |
| Bloom Timing | April - May |
| Plant Depth | Plant just level with soil surface |
| Plant Spacing | 12–24 in (30–60 cm) apart |
$5.86
Phlox - Candy Stripe, 1 Pack—
$5.86
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
-
1 - 2.5"Plug
- Pink & white striped blooms
- Evergreen groundcover
- Deer and drought resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pink and white striped |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 4–6 in (10–15 cm) |
| Plant Width | 12–24 in (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (tolerates partial shade) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or early fall planting |
| Bloom Timing | April - May |
| Plant Depth | Plant just level with soil surface |
| Plant Spacing | 12–24 in (30–60 cm) apart |




















