✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Phlox - Blue Flame, 1 Pack
- 1 - 2.5"Plug
- Deep blue pinwheel blooms
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Compact, mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep blue with white pinwheel stripes |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 12–20 in (30–50 cm) |
| Plant Width | ~18 in (45 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade (prefers full sun) |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level (not specified in detail) |
| Plant Spacing | ~18 in (45 cm) apart |
$2.31
Original: $6.59
-65%Phlox - Blue Flame, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5"Plug
- Deep blue pinwheel blooms
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Compact, mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep blue with white pinwheel stripes |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 12–20 in (30–50 cm) |
| Plant Width | ~18 in (45 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade (prefers full sun) |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level (not specified in detail) |
| Plant Spacing | ~18 in (45 cm) apart |




















