✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 4
Persicaria polymorpha, 1 pack
- 1 Bare Root
-
Dramatic creamy-white flower plumes (mid–late summer)
- Low-maintenance; remove spent blooms to encourage rebloom; may self-support but might flop slightly in rain—easily rebounds
- Heat-, humidity-, drought-, and deer-tolerant; no serious pests or invasiveness concerns
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Deep green, lance-shaped leaves |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 3 to 6 ft (90–180 cm) tall |
| Plant Width | 3 to 6 ft (90–180 cm) spread |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or fall planting in moist, well-drained soil |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 36–48 in (90–120 cm) apart recommended |
$2.56
Original: $7.32
-65%Persicaria polymorpha, 1 pack—
$7.32
$2.56Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
-
Dramatic creamy-white flower plumes (mid–late summer)
- Low-maintenance; remove spent blooms to encourage rebloom; may self-support but might flop slightly in rain—easily rebounds
- Heat-, humidity-, drought-, and deer-tolerant; no serious pests or invasiveness concerns
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Deep green, lance-shaped leaves |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 3 to 6 ft (90–180 cm) tall |
| Plant Width | 3 to 6 ft (90–180 cm) spread |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or fall planting in moist, well-drained soil |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 36–48 in (90–120 cm) apart recommended |




















