✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Persicaria affinis, 1 pack
- 1 Bare Root
- Long blooming season
- Semi‑evergreen foliage
- Forms dense weed‑suppressing mat
-
Deer and rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pale pink → rose‑pink flowers, green foliage turning bronze‑red |
| Hardiness Zone | 5 - 8 |
| Plant Height | ~10–15 cm (4–6″) to foliage with 20–30 cm flower stems |
| Plant Width | ~45–60 cm (18–24″) spread |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Not specified |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring through early summer for best establishment |
| Bloom Timing | Mid‑summer into autumn (July → Oct) |
| Plant Depth | Top of the root ball is level with the soil surface |
| Plant Spacing | Space approx. 30–45 cm (12–18″) apart to form good groundcover in one season |
$2.56
Original: $7.32
-65%Persicaria affinis, 1 pack—
$7.32
$2.56Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Long blooming season
- Semi‑evergreen foliage
- Forms dense weed‑suppressing mat
-
Deer and rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pale pink → rose‑pink flowers, green foliage turning bronze‑red |
| Hardiness Zone | 5 - 8 |
| Plant Height | ~10–15 cm (4–6″) to foliage with 20–30 cm flower stems |
| Plant Width | ~45–60 cm (18–24″) spread |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Not specified |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring through early summer for best establishment |
| Bloom Timing | Mid‑summer into autumn (July → Oct) |
| Plant Depth | Top of the root ball is level with the soil surface |
| Plant Spacing | Space approx. 30–45 cm (12–18″) apart to form good groundcover in one season |




















