✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Russian Sage - Little Spire, 1 Pack
- 1 - 2.5"Plug
- Silvery-gray, aromatic, finely dissected foliage
- Compact, upright form (~2 ft tall and 2–3 ft wide)
- Spires of violet-blue blooms from mid‑summer into fall
- Drought-tolerant, deer- and rabbit-resistant, pollinator‑friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Silvery-gray, aromatic, finely dissected leaves |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~24 in (60 cm) |
| Plant Width | ~24–36 in (60–90 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (best flowering and form) |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall in well-drained soil |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown at or slightly above soil level |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) apart for mature spread |
$2.56
Original: $7.32
-65%Russian Sage - Little Spire, 1 Pack—
$7.32
$2.56Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5"Plug
- Silvery-gray, aromatic, finely dissected foliage
- Compact, upright form (~2 ft tall and 2–3 ft wide)
- Spires of violet-blue blooms from mid‑summer into fall
- Drought-tolerant, deer- and rabbit-resistant, pollinator‑friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Silvery-gray, aromatic, finely dissected leaves |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~24 in (60 cm) |
| Plant Width | ~24–36 in (60–90 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (best flowering and form) |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall in well-drained soil |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown at or slightly above soil level |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) apart for mature spread |




















