✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Russian Sage - Crazy Blue, 1 Pack
- 1 - 2.5"Plug
- Compact, well-branched form with aromatic silvery-gray foliage
- Long-lasting violet-blue flowers from late spring into fall
- Wind- and rain-resistant structure
- Drought-tolerant, deer- and rabbit-resistant, and pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Silvery-gray, fragrant, aromatic leaves |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 16–18 in (40–46 cm), occasionally noted 18–28 in in other sources |
| Plant Width | 14–18 in (36–46 cm) |
| Sun Requirements | Full sun required for best flowering |
| Fragrant | Yes |
| Deer/Rabbit Resistance | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall in well-drained soil |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level (Standard) |
| Plant Spacing | 14–18 in (36–46 cm) apart for structure and airflow |
$2.56
Original: $7.32
-65%Russian Sage - Crazy Blue, 1 Pack—
$7.32
$2.56Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5"Plug
- Compact, well-branched form with aromatic silvery-gray foliage
- Long-lasting violet-blue flowers from late spring into fall
- Wind- and rain-resistant structure
- Drought-tolerant, deer- and rabbit-resistant, and pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Silvery-gray, fragrant, aromatic leaves |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 16–18 in (40–46 cm), occasionally noted 18–28 in in other sources |
| Plant Width | 14–18 in (36–46 cm) |
| Sun Requirements | Full sun required for best flowering |
| Fragrant | Yes |
| Deer/Rabbit Resistance | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall in well-drained soil |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level (Standard) |
| Plant Spacing | 14–18 in (36–46 cm) apart for structure and airflow |




















