✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Russian Sage - Blue Jean Baby, 1 Pack
- 1 - 2.5"Plug
- Compact, bushy habit (~28–34 in tall, ~36 in wide)
- Silver-gray aromatic foliage
- Midsummer to fall lavender-blue flower spikes with smoky-purple calyces
- Drought-tolerant, deer- and rabbit-resistant, and pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Silvery-gray, finely textured, aromatic leaves |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 28–34 in (70–85 cm) |
| Plant Width | ~36 in (90 cm) |
| Sun Requirements | Full sun required for best flowering and form |
| Fragrant | Yes |
| Deer/Rabbit Resistance | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall in well-drained soil |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level—standard planting depth |
| Plant Spacing | 32–36 in (80–90 cm) apart for mature clumps |
$7.32
Russian Sage - Blue Jean Baby, 1 Pack—
$7.32
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5"Plug
- Compact, bushy habit (~28–34 in tall, ~36 in wide)
- Silver-gray aromatic foliage
- Midsummer to fall lavender-blue flower spikes with smoky-purple calyces
- Drought-tolerant, deer- and rabbit-resistant, and pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Silvery-gray, finely textured, aromatic leaves |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 28–34 in (70–85 cm) |
| Plant Width | ~36 in (90 cm) |
| Sun Requirements | Full sun required for best flowering and form |
| Fragrant | Yes |
| Deer/Rabbit Resistance | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall in well-drained soil |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level—standard planting depth |
| Plant Spacing | 32–36 in (80–90 cm) apart for mature clumps |




















