✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Russian Sage - Perovskia atriplicifolia, 1 Pack
- 1 - 2.5"Plug
- Aromatic, finely dissected silver-gray foliage
- Lavender‑blue, tubular blooms from mid-summer into fall
-
Drought-tolerant, deer/rabbit-resistant, heat- and poor-soil resilient
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Silvery-gray, aromatic, finely dissected leaves |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 2–4 ft (60–120 cm); occasionally up to ~5 ft |
| Plant Width | Approximately 2–4 ft spread |
| Sun Requirements | Full sun (best flower display) |
| Fragrant | Yes |
| Deer/Rabbit Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or fall planting in well-drained soil |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 2–3 ft (60–90 cm) apart recommended |
$5.12
Russian Sage - Perovskia atriplicifolia, 1 Pack—
$5.12
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5"Plug
- Aromatic, finely dissected silver-gray foliage
- Lavender‑blue, tubular blooms from mid-summer into fall
-
Drought-tolerant, deer/rabbit-resistant, heat- and poor-soil resilient
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Silvery-gray, aromatic, finely dissected leaves |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 2–4 ft (60–120 cm); occasionally up to ~5 ft |
| Plant Width | Approximately 2–4 ft spread |
| Sun Requirements | Full sun (best flower display) |
| Fragrant | Yes |
| Deer/Rabbit Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or fall planting in well-drained soil |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 2–3 ft (60–90 cm) apart recommended |




















