✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Penstemon - Red Riding Hood, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Bold cherry‑red tubular spikes
- Compact, upright habit
- Pollinator favorite (hummingbirds, bees, butterflies)
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Cherry-red tubular flowers |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 18–24 in (45–60 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (at least 6 hrs/day) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Herbaceous perennial, winter dormant |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~18–24 in (45–60 cm) apart |
$7.32
Penstemon - Red Riding Hood, 1 Pack—
$7.32
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Bold cherry‑red tubular spikes
- Compact, upright habit
- Pollinator favorite (hummingbirds, bees, butterflies)
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Cherry-red tubular flowers |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 18–24 in (45–60 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (at least 6 hrs/day) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Herbaceous perennial, winter dormant |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~18–24 in (45–60 cm) apart |




















