✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Penstemon - Husker Red, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Dramatic burgundy foliage in spring, gradually softening through summer
- Upright spikes of tubular white flowers (often with a pink blush) in late spring to early summer
- Native, pollinator-friendly, drought- and deer-resistant
-
Hardy, low-maintenance and great for cut flower arrangements
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Deep burgundy/red in spring; then softens to green later in the season |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 24–36 in (60–90 cm) |
| Plant Width | 12–24 in (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade; best foliage color in full sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistance | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall in well-drained soil |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | 12–24 in (30–60 cm) to allow adequate spread |
$5.86
Penstemon - Husker Red, 1 Pack—
$5.86
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Dramatic burgundy foliage in spring, gradually softening through summer
- Upright spikes of tubular white flowers (often with a pink blush) in late spring to early summer
- Native, pollinator-friendly, drought- and deer-resistant
-
Hardy, low-maintenance and great for cut flower arrangements
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Deep burgundy/red in spring; then softens to green later in the season |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 24–36 in (60–90 cm) |
| Plant Width | 12–24 in (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade; best foliage color in full sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistance | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall in well-drained soil |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | 12–24 in (30–60 cm) to allow adequate spread |




















