✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Oriental Poppy, 1 Pack
- 1 Bare Root
-
Spectacular crepe‑textured blooms
- Excellent for dried floral arrangements
- Deer & rabbit resistant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Orange, red, pink, white, or salmon with dark blotch |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 2–4 ft (60–120 cm) |
| Plant Width | 1–2 ft (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Early spring planting (or fall for seeds) |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Roots just below surface (~1–2 in / 2.5–5 cm) |
| Plant Spacing | 12–24 in (30–60 cm) |
$4.39
Oriental Poppy, 1 Pack—
$4.39
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
-
Spectacular crepe‑textured blooms
- Excellent for dried floral arrangements
- Deer & rabbit resistant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Orange, red, pink, white, or salmon with dark blotch |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 2–4 ft (60–120 cm) |
| Plant Width | 1–2 ft (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Early spring planting (or fall for seeds) |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Roots just below surface (~1–2 in / 2.5–5 cm) |
| Plant Spacing | 12–24 in (30–60 cm) |




















