✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Oenothera missouriensis, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Drought tolerant native beauty
- Deer resistant
- Pollinator friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Yellow |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 3–6 in (8–15 cm) |
| Plant Width | 15–18 in (38–46 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part sun (best in full sun) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 17–19 in (43–48 cm) |
$2.05
Original: $5.86
-65%Oenothera missouriensis, 1 Pack—
$5.86
$2.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Drought tolerant native beauty
- Deer resistant
- Pollinator friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Yellow |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 3–6 in (8–15 cm) |
| Plant Width | 15–18 in (38–46 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part sun (best in full sun) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 17–19 in (43–48 cm) |




















