
Narcissus - Paperwhite Ziva (Indoor) - BONUS 5 Pack
INDOOR - PAPERWHITE ZIVA
- Winter flowering
- Great for containers
- Fragrant
Narcissi, are among the first flowers to bloom in the spring. You'll just love growing Narcissi as they bring a promise of warmer weather, along with a burst of colour to the still grey landscape of your yard and flowerbeds. A member of the Narcissus family, Narcissi originated in the woods of Europe. Like other bulbs, Narcissi are easy to grow. Pop a few bulbs into your flower bed in the fall and Voila..... They awaken brightly in the spring!
| Colour | White |
| Bulb Size | 14/15 cm |
| Bloom Size | 16" H |
| Sun Requirements | Full to Part Sun |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant | Oct - Dec |
| Bloom | Nov - Feb |
| Plant depth | 2" |
| Space apart | 2" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
INDOOR - PAPERWHITE ZIVA
- Winter flowering
- Great for containers
- Fragrant
Narcissi, are among the first flowers to bloom in the spring. You'll just love growing Narcissi as they bring a promise of warmer weather, along with a burst of colour to the still grey landscape of your yard and flowerbeds. A member of the Narcissus family, Narcissi originated in the woods of Europe. Like other bulbs, Narcissi are easy to grow. Pop a few bulbs into your flower bed in the fall and Voila..... They awaken brightly in the spring!
| Colour | White |
| Bulb Size | 14/15 cm |
| Bloom Size | 16" H |
| Sun Requirements | Full to Part Sun |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant | Oct - Dec |
| Bloom | Nov - Feb |
| Plant depth | 2" |
| Space apart | 2" |




















