✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Maiden Grass - Malepartus, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Giant pink-tinged plumes aging to silver white
- Fire-tinted fall foliage
- Deer-resistant, dramatic specimen or screen
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green blades with white midrib; pink‑to‑copper plumes aging to silvery white; bronze/red/orange fall foliage |
| Hardiness Zone | 5 - 9 |
| Plant Height | ~180–210 cm (6–7 ft), up to ~2.1 m with blooms |
| Plant Width | ~90–120 cm (3–4 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm‑season perennial; emerges mid‑ to late spring |
| Bloom Timing | August - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~90–120 cm (36–48 in) apart |
$3.08
Original: $8.79
-65%Maiden Grass - Malepartus, 1 Pack—
$8.79
$3.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Giant pink-tinged plumes aging to silver white
- Fire-tinted fall foliage
- Deer-resistant, dramatic specimen or screen
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green blades with white midrib; pink‑to‑copper plumes aging to silvery white; bronze/red/orange fall foliage |
| Hardiness Zone | 5 - 9 |
| Plant Height | ~180–210 cm (6–7 ft), up to ~2.1 m with blooms |
| Plant Width | ~90–120 cm (3–4 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm‑season perennial; emerges mid‑ to late spring |
| Bloom Timing | August - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~90–120 cm (36–48 in) apart |




















