✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Maiden Grass - Huron Sunrise, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Arching green blades with silver midribs
- Profuse burgundy plumes aging to creamy-white
- Golden fall foliage and winter interest
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green blades with silver midrib; burgundy-to-cream plumes, golden fall tones |
| Hardiness Zone | 5 - 9 |
| Plant Height | ~1.5–1.8 m (5–6 ft), up to ~2 m with blooms |
| Plant Width | ~0.9–1.2 m (3–4 ft) |
| Sun Requirements | Full sun or partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm‑season perennial; growth starts in late spring |
| Bloom Timing | August - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~90 cm (36 in) apart |
$3.08
Original: $8.79
-65%Maiden Grass - Huron Sunrise, 1 Pack—
$8.79
$3.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Arching green blades with silver midribs
- Profuse burgundy plumes aging to creamy-white
- Golden fall foliage and winter interest
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green blades with silver midrib; burgundy-to-cream plumes, golden fall tones |
| Hardiness Zone | 5 - 9 |
| Plant Height | ~1.5–1.8 m (5–6 ft), up to ~2 m with blooms |
| Plant Width | ~0.9–1.2 m (3–4 ft) |
| Sun Requirements | Full sun or partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm‑season perennial; growth starts in late spring |
| Bloom Timing | August - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~90 cm (36 in) apart |




















