✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Maiden Grass - Huron Star, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Green blades with white midribs
- Coper-red to creamy white plumes
- Fall foliage shift to red, orange, burgundy, gold
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green foliage with narrow white midrib; fall tones red–gold |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~2 m (7–8 ft) in bloom |
| Plant Width | ~1–1.5 m (4–5 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm‑season perennial; growth starts in early–mid summer |
| Bloom Timing | August - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~1.2–1.5 m (4–5 ft) spacing |
$3.08
Original: $8.79
-65%Maiden Grass - Huron Star, 1 Pack—
$8.79
$3.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Green blades with white midribs
- Coper-red to creamy white plumes
- Fall foliage shift to red, orange, burgundy, gold
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green foliage with narrow white midrib; fall tones red–gold |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~2 m (7–8 ft) in bloom |
| Plant Width | ~1–1.5 m (4–5 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm‑season perennial; growth starts in early–mid summer |
| Bloom Timing | August - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~1.2–1.5 m (4–5 ft) spacing |




















