✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 4
Maiden Grass - Graziella, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Narrow green blades, fine texture
- Silvery-white plumes in late summer
- Copper-red foliage in fall
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green foliage turning copper‑red in fall |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~1.5–1.8 m (5–6 ft), up to ~2.1 m in bloom |
| Plant Width | ~0.9–1.2 m (3–4 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm‑season perennial; emerges late spring |
| Bloom Timing | August - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~90 cm (36 in) apart |
$3.08
Original: $8.79
-65%Maiden Grass - Graziella, 1 Pack—
$8.79
$3.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Narrow green blades, fine texture
- Silvery-white plumes in late summer
- Copper-red foliage in fall
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green foliage turning copper‑red in fall |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~1.5–1.8 m (5–6 ft), up to ~2.1 m in bloom |
| Plant Width | ~0.9–1.2 m (3–4 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm‑season perennial; emerges late spring |
| Bloom Timing | August - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~90 cm (36 in) apart |




















