✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
English Lavender – Super Blue, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Intense violet-blue full flower spikes
- Aromatic silver-green foliage
- Compact, deer & rabbit resistant
- Drought tolerant & pollinator magnet
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep violet‑blue flowers over gray‑green foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~25–30 cm (10–12 in) |
| Plant Width | ~25–30 cm (10–12 in) |
| Sun Requirements | Full sun (6+ hours) |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown level in well‑drained soil |
| Plant Spacing | ~30–36 cm (12–14 in) between plants |
$6.59
English Lavender – Super Blue, 1 Pack—
$6.59
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Intense violet-blue full flower spikes
- Aromatic silver-green foliage
- Compact, deer & rabbit resistant
- Drought tolerant & pollinator magnet
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep violet‑blue flowers over gray‑green foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~25–30 cm (10–12 in) |
| Plant Width | ~25–30 cm (10–12 in) |
| Sun Requirements | Full sun (6+ hours) |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown level in well‑drained soil |
| Plant Spacing | ~30–36 cm (12–14 in) between plants |




















