✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Lavender - Sensational!, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Large, deep purple dense flower spikes
- Bright silver foliage and compact mound habit
- Reblooming, drought, deer & rabbit resistant; Pollinator magnet
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Violet-purple flower spikes; bright silver foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~60–75 cm (24–30 in), flower stems may reach the top of canopy |
| Plant Width | ~60–90 cm (24–36 in) spread |
| Sun Requirements | Full sun |
| Fragrant | Yes (sweet floral aroma, low camphor) |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil surface in well-drained soil |
| Plant Spacing | ~60 cm (24 in) between plants for airflow and display |
$7.32
Lavender - Sensational!, 1 Pack—
$7.32
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Large, deep purple dense flower spikes
- Bright silver foliage and compact mound habit
- Reblooming, drought, deer & rabbit resistant; Pollinator magnet
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Violet-purple flower spikes; bright silver foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~60–75 cm (24–30 in), flower stems may reach the top of canopy |
| Plant Width | ~60–90 cm (24–36 in) spread |
| Sun Requirements | Full sun |
| Fragrant | Yes (sweet floral aroma, low camphor) |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil surface in well-drained soil |
| Plant Spacing | ~60 cm (24 in) between plants for airflow and display |




















