✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
English Lavender - Platinum Blonde, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Creamy-yellow variegated foliage
- Fragrant violet-blue blooms
- Drought, deer & rabbit resistant; bee & butterfly-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Gray-green foliage with bold creamy-yellow margins; violet-blue flowers |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~40–60 cm (16–24 in) including blooms |
| Plant Width | ~45–50 cm (18–20 in) |
| Sun Requirements | Full sun (6+ hours daily) |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil surface in well-drained soil |
| Plant Spacing | ~46–51 cm (18–20 in) between plants |
$2.56
Original: $7.32
-65%English Lavender - Platinum Blonde, 1 Pack—
$7.32
$2.56Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Creamy-yellow variegated foliage
- Fragrant violet-blue blooms
- Drought, deer & rabbit resistant; bee & butterfly-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Gray-green foliage with bold creamy-yellow margins; violet-blue flowers |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~40–60 cm (16–24 in) including blooms |
| Plant Width | ~45–50 cm (18–20 in) |
| Sun Requirements | Full sun (6+ hours daily) |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil surface in well-drained soil |
| Plant Spacing | ~46–51 cm (18–20 in) between plants |




















