✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
Lavender - Phenomenal, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Silver foliage with violet-blue flower spikes
- Reblooming mid-summer through early fall
- Deer & rabbit resistant; Pollinator magnet
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Violet-blue flower spikes; aromatic silver-gray foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~60–76 cm (24–30 inches / 2–3 ft) |
| Plant Width | ~60–90 cm (24–36 inches / 2–3 ft) |
| Sun Requirements | Full sun (at least 6 hours); well-drained soil |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level; minimal soil mulch recommended |
| Plant Spacing | ~60–90 cm (24–36 in) between plants for airflow and full structure |
$7.32
Lavender - Phenomenal, 1 Pack—
$7.32
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Silver foliage with violet-blue flower spikes
- Reblooming mid-summer through early fall
- Deer & rabbit resistant; Pollinator magnet
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Violet-blue flower spikes; aromatic silver-gray foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~60–76 cm (24–30 inches / 2–3 ft) |
| Plant Width | ~60–90 cm (24–36 inches / 2–3 ft) |
| Sun Requirements | Full sun (at least 6 hours); well-drained soil |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level; minimal soil mulch recommended |
| Plant Spacing | ~60–90 cm (24–36 in) between plants for airflow and full structure |




















